Arrow
Arrow
Złóż wniosek elektroniczny
Slider

Statuetka i Medal

STATUETKA OLYMPUS DIGITAL CAMERA Statuetka wykonana jest z brązu. Jej autorem jest Eugeniusz Kozak.

STATUETKA 2008 - 2010 

Statuetka nagrody norwida2 2008-2010

Statuetka wykonana jest z brązu. Wyobraża zwinięty zwój papieru - symbol twórczości literackiej Norwida - spięty pieczęcią z orłem (często używanym przez Norwida symbolem). Autor statuetki, Eugeniusz Kozak, na awersie umieścił anioła ze skrzydłami (symbol opieki nad sztuką), którego wizerunek pochodzi z oryginalnego rysunku Cypriana Norwida. Anioł wygląda jakby sfrunął i przysiadł na statuetce, co stanowi nawiązanie do "Promethidionu". Poniżej znajdują się cztery symbole sztuki (pędzle, pióro, maski teatralne, fragmenty partytury), nazwa nagrody, nazwisko laureata oraz napis: Samorząd Województwa Mazowieckiego. Po drugiej stronie zwoju autor umieścił medalion z wizerunkiem Cypriana Norwida, pod którym znajduje się fragment poetyckiego traktatu o sztuce "Promethidion":  
I jak widzę przyszłą w Polsce sztukę, Jako chorągiew na prac ludzkich wieży, Nie jak zabawkę ani jak naukę, Lecz jak najwyższe z rzemiosł Apostoła I jak najniższą modlitwę Anioła.
   

STATUETKA 2003 - 2007 

statuetka nagrody norwida 2003-2007

Autorem statuetki jest Eugeniusz Kozak. Jest to wykonane z brązu popiersie poety umieszczone na wysokim cokole. Na obręczy okalającej cokół wyryto symbole czterech nagradzanych dziedzin sztuki: pięciolinii z nutami, pędzli malarskich, gęsiego pióra i masek teatralnych. Znalazły się tu również słowa poety:
O nieskończona jeszcze Dziejów praca Nieprzepalony jeszcze glob sumieniem. Ludzkość bez boskości sama siebie zdradza
   

STATUETKA 2002 

Statuetka nagrody norwida 2002Statuetka nagrody norwida 2002-literatura

W 2002 roku, podczas I edycji Nagrody im. C. K. Norwida, wręczano statuetkę autorstwa prof. Piotra Gawrona. Miała ona kształt książki. Składała się z dwóch części połączonych zawiasami. Na pierwszej "okładce" rzeźbiarz umieścił autoportret Cypriana Norwida. Na odwrocie umieszczono fragment wiersza Poety:    
I jak widzę przyszłą w Polsce sztukę, Jako chorągiew na prac ludzkich wieży, Nie jak zabawkę ani jak naukę, Lecz jak najwyższe z rzemiosł Apostoła I jak najniższą modlitwę Anioła.
W środku wyryto nazwiska Laureatów i dziedzinę sztuki, za jaką Nagroda została przyznana oraz podpis Cypriana Norwida, sugerujący, że to właśnie On sam podpisuje się pod Nagrodą. Po zamknięciu "książki", na czwartej okładce widnieje herb Mazowsza z napisem Sejmik Województwa Mazowieckiego.    

MEDAL PAMIĄTKOWY

W 2006 roku, po raz pierwszy, nominowani do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida zostali wyróżnieni, podczas uroczystej gali wręczania nagród, imiennymi medalami okolicznościowymi, zaprojektowanymi przez prof. Piotra Gawrona. nagroda medal fot_. A. Kot