Arrow
Arrow
slider-2
Slider

Nagrody wręczone!

Posted by on Marzec 23, 2016 in Blog | 0 comments

Nagrody wręczone!

 

Prozaik, eseista, publicysta, tłumacz oraz działacz opozycji demokratycznej w PRL – Jacek Bocheński – otrzymał Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida „Dzieło życia”, przyznawaną za całokształt twórczości.

Demokratyczna nagroda

– To są szczególne nagrody, bo dotyczą osób, które przez całe swoje życie tworzyły i często są aktywne w dalszym ciągu, i odcisnęły piętno na naszej rzeczywistości artystycznej, czasami również politycznej, i wniosły niekwestionowany wkład w rozwój Mazowsza” – powiedział marszałek Adam Struzik.

 

– To pięknie otrzymywać nagrodę od samorządu, bo ma się uczucie, jakby to przyznawała sama demokracja – wyznał Jacek Bocheński. Laureat zapowiedział, że to jeszcze nie koniec „dzieła życia”. Planuje wydanie kolejnej trylogii – internetowej.

Książka nie do podobania się

Statuetki Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida wręczone zostały również za dzieła lub kreacje, które powstały w 2016 roku. W kategorii Literatura nagrodę odebrał Dariusz Suska za tom poetycki „Ściszone nagle życie”.

– To nie jest książka łatwa, do podobania się. (…) Są to zapisy bezradności autora wobec śmierci, wobec znikania – wyznał laureat.

Opera niezwykła

Statuetkę w kategorii Muzyka odebrał Paweł Mykietyn za operę „Czarodziejska Góra”, której mazowiecka premiera odbyła się w 2016 r. na Warszawskiej Jesieni.

– Paweł Mykietyn właściwie słyszy wszystko to, co się dzieje wokół niego w muzyce i kulturze. Nie ogranicza się tylko do oczywistych rzeczy w muzyce. (…)  „Czarodziejska góra” to jest niezwykła opera. Nie ma w niej orkiestry. To jest muzyka elektroniczna, ale taka, którą się kieruje, steruje i do niej śpiewają śpiewacy – powiedziała przewodnicząca Kapituły Muzycznej Małgorzata Komorowska, ogłaszając nazwisko laureata.

Sztuka sakralna

– Wystawa w Muzeum Diecezjalnym i jego droga krzyżowa, jest czymś, czego w historii sztuki sakralnej nie da się ominąć – mówił Stanisław Wieczorek, przewodniczący Kapituły Plastycznej, o laureacie nagrody w kategorii Sztuki Plastyczne – Kazimierzu Gustawie Zemle.

Artysta nagrodzony został za wystawę „Wrota Miłosierdzia”, którą można było oglądać w Muzeum Archidiecezji  Warszawskiej.

Piękna wypowiedź

Laureatem w kategorii Teatr został Maciej Prus za reżyserię spektaklu „Madame de Sade” w  Teatrze Narodowym w Warszawie.

– Z sześcioma wspaniałymi aktorkami stworzył teatr niezwykle ascetyczny, teatr gęsty od znaczeń, gdzie zderzały się ze sobą, łączyły i syntetyzowały sprawy z pozoru nie bardzo odległe: miłość i nienawiść, brzydota i piękno, wszystko to, co wydaje się nie do połączenia, forma bez dekoracji, tylko kostium niezwykle wypracowane słowo. To mistrzostwo (…) żelazna konstrukcja, piękna wypowiedź – podsumował przewodniczący Kapituły Teatralnej Lech Śliwonik.

Maciej Prus nie mógł osobiście odebrać statuetki, ze względu na przygotowania do nowego spektaklu w Opera Nova w Bydgoszczy.