Arrow
Arrow
Slider

Nominacje 2018

Posted by on Marzec 23, 2016 in Blog | 0 comments

Nominacje 2018

Jeden z najwybitniejszych polskich pianistów, laureat wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych oraz pedagog muzyczny – Piotr Paleczny otrzyma w tym roku Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida „Dzieło życia”. Oto nominacje w pozostałych kategoriach nagrody: literatura, muzyka, sztuki plastyczne, teatr – za dzieło lub kreacje powstałe w 2017 roku.

Poetka, prozaik i wokalista

W kategorii Literatura nominowani do nagrody zostali poetka i dziennikarka Maria Bigoszewska za tom poetycki „Wołam cię po imieniu”, prozaik i historyk Wojciech Chmielewski za powieść „Belweder gryzie w rękę” oraz wokalista, autor tekstów piosenek i opowiadań Paweł Sołtys za zbiór opowiadań „Mikrotyki”.

Muzykolog, multiinstrumentalistka i klawesynistka

Nominacje w kategorii Muzyka otrzymali muzykolog Michał Klubiński za książkę „Bohdan Wodiczko. Dyrygent wobec nowoczesnej kultury muzycznej”, multiinstrumentalistka Maria Pomianowska za kierownictwo artystyczne Festiwalu Skrzyżowanie Kultur – 2017 i klawesynistka Lilianna Stawarz za kierownictwo muzyczne opery „Farnace” Antonio Vivaldiego, wystawionej w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Malarz, grafik i rzeźbiarze

W dziedzinie sztuk plastycznych kapituła nominowała malarza i grafika Antoniego Fałata za obraz „Europa”, który został pokazany na wystawie sztuki polskiej w Parlamencie Europejskim oraz Galerii Katarzyny Napiórkowskiej w Brukseli. Wśród pretendentów do nagrody znaleźli się również grafik i rysownik Andrzej Kalina za wystawę „moja POLSKA podróż”, prezentowaną w Galerii DAP w Warszawie oraz rzeźbiarze Jan Kucz i Janusz Pastwa za wystawę „Kucz/Pastwa”, którą można było obejrzeć w galerii Salon Akademii w Warszawie.

Aktor, reżyser, muzyk, grafik i performer

Statuetkę w kategorii Teatr odbierze jeden spośród trzech nominowanych w tej dziedzinie sztuki: muzyk, grafik, performer i reżyser Grzegorz Laszuk i KOMUNA Warszawa za przedstawienia „Cezary idzie na wojnę” i „Siedem pieśni o awangardzie”, aktor Marian Opania za tytułową rolę w spektaklu „Ojciec”, granym na deskach teatru Ateneum w Warszawie oraz reżyser Iwan Wyrypajew za inscenizację spektaklu „Wujaszek Wania”, wystawianego w Teatrze Polskim w Warszawie.

Laureaci

Nazwiska laureatów w poszczególnych dziedzinach sztuki ogłoszone zostaną podczas uroczystej gali wręczenia nagród 24 września 2018 r. – w dniu urodzin Norwida – na Zamku Królewskim w Warszawie. Laureaci otrzymają statuetki oraz nagrody pieniężne w wysokości 20 tys. zł, a laureat nagrody „Dzieło życia” – 25 tys. zł.